vineri, 18 noiembrie 2022

1-2 cu Slovenia dar Edi Iordănescu e mulțumit "Mergem înainte cu putere"

Aseară pe Cluj Arena, un teren arabil de pe care lipsea doar varza, Slovenia ne-a tras un 2-1 scurt. Nimic de mirare în chestia asta când doar doi jucători din lotul sloven au o valoare de piață mai mare decât cei 22 ai noștri împreună.

De mirare a fost doar ce ne-a spus Edi, după meci

• Testul a fost foarte bun, pentru mine, mă bucur că am avut posibilitatea să debutăm jucători.
  • Nu a fost tipul de gazon care să ne reprezinte.
  • ...în repriza a doua, s-a văzut altceva, alt curaj, am marcat un gol și puteam să luăm cel puțin un egal, dacă marcam undeva în minutul 80, puteam câștiga și jocul
  • Pentru mine contează jocul cu Moldova mai mult. Mergem și căutăm un rezultat pozitiv. Îl vom găsi.
  • Trebuie să avem curaj. Mergem înainte cu putere
Ce am reținut ? Că mergem înainte  ( fiindcă oricum mai înapoi  de atât nu prea mai avem cum ) și că important e să îi înfrângem pe frații moldoveni.