miercuri, 7 decembrie 2022

#FIFAWorldCup Qatar '22 : ultimele 8 - sferturile de finală

Ieri, ultimele două optimi, diametral opuse.
În prima, Spania lui Luis Enrique nu a reușit absolut nimic în fața Marocului, o practicantă a anti-fotbalului perfect cu un plan de joc clar : toți 10 pe doua rânduri în apărare în proprii 40 de metri. ( chiar după doar 25 de minute anticipasem totul, see left pic, acum regret că n-am pariat  😉 )
A fost prima dată când am văzut așa ceva : fundașii spanioli repuneau mingea în joc din 6 m, toți marocanii fugeau  ( ad litteram ) înapoi cuminți și îi lăsau pe iberici să zburde până ajungeau în zona interzisă. Rezultatul ? Marocul, echipă cu 4 goluri în 4 meciuri după doar 8 șuturi pe spațiul porții în tot turneul  este în sferturi.
În ultima optime , Portugalia, fără Ronaldo lăsat pe bancă dar cu înlocuitorul Goncalo Ramos autor al unui hat-trick, a demolat Elveția într-un set cu 6-1, scor care scutește de alte comentarii.